Mahalle Sakinleri Kütüğü Otomasyon Projesi" Belediyelere tanıtıldı

mahalle_sakinleri


İçişleri ve Çalışma Bakanlığı tarafından  hazırlanan   "Mahalle Sakinleri  Kütüğü Otomasyon Projesi " kapsamında,  ilgili paydaşların görüş ve önerilerinin alınması amacıyla bugün  Dışişleri Bakanlığı Toplantı Salonu’nda belediyelere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy’un da  katıldığı toplantıda,  Proje hakkında belediyelerin temsilcilerine sunum yapıldı.

Merkez Kaymakamı Dudu Barkınay’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda ,  Barkınay; "Mahalle Sakinleri  Kütüğü Projesi" ile muhtarların vermiş oldukları  hizmetlerin bilgisayar ortamına taşınmasının amaçlandığını ifade etti.   Projenin adres sistemlerini   kayıt altına alacağını ve  kişilerin  ikamet sorunlarını  da çözeceğini belirten Barkınay,  Proje ile  vatandaşların yaşadığı bürokrasi sorunun azalacağına  işaret etti.

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy  da konuşmasında,  2016 yılının yerel yönetimlerle ilgili reformların  yapılacağı  bir yıl olacağını kaydetti. 3-4 Mart tarihlerinde  Bakanlık tarafından  " Yerel Yönetimler Kongresi " düzenleneceğini açıklayan Akansoy,  Belediyeler ile ilgili yeni yasa tasarılarının çalışmalarının sürdüğünü ve Meclis’e sunulacağını ifade etti.

 Akansoy, 20-21 Ocak tarihlerinde   de Lefkoşa ve Mağusa’da Muhtarlar  Toplantısı yapılacağı bilgisini vererek,  ülke genelindeki tüm muhtarlarla biraraya gelineceğini  ve  Bakanlık tarafından muhtarların sıkıntılarının  tartışılacağı bir platfom oluşturulacağını belirtti.

Hükümetin ve Bakanlığın vizyonunun, atılacak her adımda  konunun ilgili paydaşları ile  ortak adım atarak yol almak olduğuna dikkat çeken Akansoy,  yerel yönetimlerle ilgili    Bakanlığın çalışmalarının  artarak devam edeceğini  ifade etti.

 Daha sonra, İçişleri ve Çalışma Bakanlığı  Bilgi İşlem Merkezi personeli Cem Beyaz tarafından, belediye temsilcilerine  "Mahalle Sakinleri  Kütüğü Otomasyon Projesi" ilgili sunum yapıldı.